Ekrem İmamoğlu: Biz oyunu Mansur Yavaş’la bozduk

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündemdeki konuları değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuyla ilgili soru üzerine Ekrem İmamoğlu, “Birinci turdan çok daha kolay. Birinci tur daha zor. Aynı 31 Mart gibi. Bizim esas zor seçimimiz 31 Mart’tı. Çok az farkla kazandık. O ilk seçimle ikinci seçim arasındaki duygu nasıl farklıysa şu anki duygu da aynı boyutta bence” diye konuştu.

“Gönüllülerin katılımında inanılmaz bir artış yaşadık. Ben bile beklemiyordum. 110 binden 210 bine çıktık. Bu Türkiye Gönüllüleri’nin sayısı” diyen İmamoğlu, “Sandığa büyük oranda gençler gelecek. Bu süreçte en büyük değişim talebi gençlerde. Müthiş bir motivasyon var” ifadelerini kullandı.

‘ÜZGÜNÜM DAHA İYİSİNİ BEKLİYORDUM’

Seçimden daha iyi bir sonuç beklediğini söyleyen İmamoğlu, “Birinci turda ben üzgünüm, daha iyisini bekliyordum. Alma ihtimalimizi görüyorduk. Biz iki puan daha yukarıda olma ihtimalini çok daha yüksek görüyorduk. 48’e 47, 47’ye 47 ihtimali zihnimizin kenarındaydı. CHP, 2018’e göre 2 milyon 437 bin 109 daha fazla oy aldı. AK Parti, yüzde 7’ye yakın düştü” dedi.

‘SİSTEM ÇALIŞTI, ONURSAL ADIGÜZEL’İN HAKKINI YEMEYEYİM’

Isparta mitingindeki açıklamasını hatırlatan Ekrem İmamoğlu, “Gece zafer nidaları, balkon konuşmasıyla seçim kazanılmaz. Isparta’da ‘Biz bu seçimi gaptırmayız’ demiştim, gaptırmadık da. Bizim konuşmamız önemliydi. Çıkıp Mansur Yavaş’la verdiğimiz mesaj, oylara o gece sahip çıkışımız ve sistemimiz çalıştı. Onursal Adıgüzel’in hakkını yemeyeyim. Eksiklerimiz var, sandıkta eksiklerimiz var. Tam değiliz. Zaten 3 civarında sandığa itirazımız var ama sonucu değiştirmiyor” şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la birlikte seçim gecesi yaptıkları açıklamalara değinen İmamoğlu, “O gece elimizde bir veri vardı. O veriler üzerinden çıktık olanı söyledik. Biz zaten 2 gün yapılan strateji toplantısında konuştuk, o gece Sayın Kılıçdaroğlu’nun dışında o geceyi anons eden biz olacaktık, karar vermiştik” dedi.

‘YİNE BİR KURGU VARDI, YÜZDE 50,03’LE KAZANDIRMAK İÇİN HAZIRLIK YAPTILAR’

Anadolu Ajansı’nı eleştiren İmamoğlu, “Bir kaos, yılgınlık var. Niçin var? Şaka gibi, yüzde 60’la başlayan bir Anadolu Ajansı var. 2019 İstanbul seçimi açılışı, yüzde 58,56 Binali Yıldırım önde, bütün İstanbul sapsarı. Peki nasıl bitti, İmamoğlu önde. Daha vahimi, Sayın Yavaş’ın rakibi Mehmet Özhaseki yüzde 82,03’le başladı. Ayıp ya, utanır insan. Ajans sürecinin sonuca etkisi olması için yine bir kurgu vardı. 50,03 ile seçimi kazanmak için hesap yaptılar. Biz oyunu Sayın Mansur Yavaş’la bozduk. Çıktık veri verdik, verilerin elimizde olduğunu gösterdik. Kurguyu bozduk” ifadelerini kullandı.

“Bakın, İstanbul’da 12-13 meydanda kutlama hazırlıklarını tespit ettik” diyen İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’dan Ankara’ya gidişi, Ankara’dan İstanbul’a dönüşü, tekrar gidişi… Benim çok yorumum var da bana düşmez. Ben komplo ile uğraşmam” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir