İsias Otel’de oğlu ölen baba: Desteğe ihtiyacımız var, film gibi izlemeyin

Rehberlik eğitim gezisine çıkan 29 yaşındaki Emin Uysun, Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adıyaman’da yıkılan İsias Otel’de hayatını kaybetti.

Uysun’un babası Mustafa Uysun yaşadıklarını Artı Gerçek’ten Fergün Atalay’a anlattı. Nevşehir’de yaşayan baba Uysun “O sabah 6’da uyandığımda depremi öğrendim. Endişe içindeydim. Oğlumu aradım ama ulaşamadım. Sonra buradaki arkadaşlarımızla birlikte saat 8 buçuğa doğru yola çıktık. Gece saat 2’de vardık. Yol şartları zorluydu. 18 saatten fazla sürdü. Her yer yıkılmıştı. Çok karanlıktı.” diyor ve anlatıyor.

‘KIBRISLI BAKAN GELECEK DİYE VİNÇ GÖNDERİLDİ’

“İsias Otel’in önüne geldiğimizde küçük bir çalışma vardı. Makineden ziyade insan gücü vardı. Etrafta AFAD veya çadır yoktu. Rehber ailelerinden birkaç kişi vardı. Otelde Kıbrıs’tan gelen sporcular da kalıyordu. Bir şey daha söylemek istiyorum. Bunu ne yazık ki tebessüm ederek söylüyorum. Kıbrıslı bir bakan ve yüksek düzey bürokrat gelecek diye bir söylenti çıktı. İlginç bir şekilde çalışma hızlandı: İki kepçe geldi, kamyonlar vinçler geldi. Ancak sürekli cenaze çıkıyordu. Ama esas kurtarma çalışmaları da Kıbrıslı ekiplerin gelmesiyle başladı.”

‘CENAZE ARACI YOKTU’

“Cenaze arabası istemek için Adıyaman Valiliği’ne gittik. Ama orası da çok karışıktı. Karşımıza genç bir memur çıktı. Ona cenaze aracı istiyoruz dedim. Şöyle bir baktı, yok demedi. Aslında diyemedi. “Gidip sormam gerekiyor” dedi. Ve kısa süre içinde geri döndü. O kısa sürede nereye gitti, kime sordu bilmiyorum. “Ne yazık ki cenaze aracı yok” dedi. Bunun üzerine kendi aracımızla götürmek için başvuruda bulunduk, bürokratik işlemler için saatlerce bekledik. Sağlık memuru yok, kimse yok. Hastanede de durum çok kötüydü. Her yerde cenaze vardı. Oğlumun cenazesini, oradaki cenazelere basmadan taşımak için çok zorlandım… Bir süre sonra hızlandı işler. Evladımı alıp kendi aracımla götürdüm Nevşehir’e…”

‘ARAYAN OLMADI’

İlk günler zaten çok yoğun geçti, o ara bir beklentim yoktu. Evladımı defnettikten sonra da beni hiçbir yetkili aramadı. Daha sonra yine Nevşehir’den bir rehber çocuğumuzun cenaze töreninde yan yana durduğum belediye başkanı bile beni telefonla aradı.

‘ULUSLARARASI BOYUT KAZANDI’

“Kıbrıs’tan gelen çocuklar da bu otelde öldü. Bu nedenle uluslararası bir boyut da kazandı. Oğlumun iki avukat arkadaşına vekaletname verdim. Turist Rehberleri Birliği ve Kıbrıslı aileler de davanın müdahili. Ben sonuna kadar davanın takipçisi olacağım. Herkesin desteğine ihtiyacımız var. Olan biten olayları film gibi izlemesinler. Deprem bölgesinden gelen görüntülere bakınca, bir an için orada olduklarını düşünsünler. Soğuğu, enkazı, kokuyu hissetsinler. Bizimle empati yapsınlar, destek olsunlar…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir