Mahkeme kararına rağmen… Kaçak işletmelere çevik koruması… İBB ile Kaymakamlık arasında gerginlik

İstanbul’un sahil ve meydanlarındaki kaçak kafe-konduları yıkmak isteyen İBB ekipleri, 3 gündür Üsküdar Kaymakamlığı tarafından görevlendirilen Çevik Kuvvet Polisleri tarafından engelleniyor.

İBB’nin yıkım kararı aldığı Üsküdar Salacak sahilindeki kafeler için Üsküdar Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçen mart ayında imar planı değişikliği gerçekleştirdi. Plan ile kaçak kafeler yasal hale getirildi.

KAÇAK KAFELER 3 GÜNDÜR ÇEVİK KORUMASINDA

Plan değişikliğinin ardından; Üsküdar Meydanı’nın bütünlüğünü bozan kaçak işletmeler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Üsküdar Kaymakamlığı tarafından bir kez daha koruma altına alındı.

Yıkım için başlatılan hukuki süreçte mahkemenin 6 Nisan 2023 tarihli kararı, İBB’yi haklı bulduğu halde imar kanununa aykırılığını tespit ettiği kaçak kafenin yıkımına bir kez daha engel olundu.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, İBB ekipleri yasal işlemi gerçekleştirmek için 10 Nisan 2023’te kafeye gitti. Yıkım işlemini gerçekleştirmek isteyen İBB personeli, Üsküdar Kaymakamlığı tarafından görevlendirilen emniyet ekipleri tarafından engellendi. Engelleme 3 gündür devam ediyor.

“YIKIMI DURDURMAK HUKUKİ DEĞİL”

Hafta başından bu yana yasal haklarını kullanıp tahliye ve yıkım için bölgeye giden İBB ekipleri, Üsküdar Kaymakamlığının direktifiyle görev yapan polisleri karşısında buluyor.

İBB’nin Üsküdar Meydan düzenlemesi içinde kalan 431 Adadaki 4 Kafe, 359 ve 367 Ada içinde kalan 3 işletme için de süreç devam ediyor.

Bazılarının mülkiyeti de İBB’ye ait. İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gürkan Akgün, “Bu yıkımı durdurmak hukuki değil. Davayı kazanmamıza rağmen yıkımı gerçekleştiremiyoruz. Biz yıkımı yapmakla mesulüz” diye tepki gösterdi.

KAÇAK KAFE HANGİ AKP’LİNİN

Öte yandan yıkımı engellenen söz konusu kaçak kafenin, AKP’den milletvekili aday adayı olan Burak Baloğlu’na ait olduğu belirtildi.

“MİMAR SİNAN’IN ESERİ YERİNE KAÇAK KAFELER KORUNUYOR”

Mimar Sinan’ın 16. yüzyılda inşa ettiği halk arasında Kuşkonmaz Cami olarak bilinen tarihi eserin bitişiğindeki kaçak yapılar ile ilgili süreç İBB encümenin aldığı yıkım kararı ile başlamıştı.

İBB, Kız Kulesi ve tarihi yarımada manzaralı Salacak sahilinde görüntüyü kapatan, halkın yürüyüş yollarını işgal eden 10 kaçak işletmeden 3’ünün yıkımı gerçekleştirmişti.

Ancak geri kalan 7 kaçak işletme, yürütmeyi durdurma kararı aldırmıştı.

İBB’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İşletme sahiplerinin encümen kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için İstanbul Bölge İdare Mahkemesinde açtığı dava reddedildi. İBB ekipleri Kuşkonmaz Camii bitişiğindeki kaçak kafenin tahliye ve yıkımı için harekete geçti.

Ancak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü aynı tarihte devreye girerek, kendisinin yetkili olduğunu öne sürüp, ‘yıkımın ileride telafisi mümkün olmayacak zararlara yol açacağı’ ifadesiyle Üsküdar Kaymakamlığına yazı yazarak güvenlik tedbirlerinin alınmasını istedi.

Üsküdar Kaymakamlığı, polisi, zabıtanın önüne dikerek yasal yıkım kararını günlerdir uygulatmıyor.

Mimar Sinan’ın eseri korunacağına, onun estetiği ve bütünlüğünü bozan kafe himaye edildi.

İBB ekiplerinin tahliye ve yıkım kararı önünde hiçbir yasal engel bulunmadığı halde aynı el devreye girdi, yıkımı uygulatmadı.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*