3 ülkeden AB’ye Hamas için ‘özel yaptırım’ çağrısı

Avrupa Birliği (AB) üyesi üç ülke, Hamas’a ve destekçilerine özel bir yaptırım rejimi uygulanması için AB’ye çağrı yaptı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, İtalya, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları, bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış Politika ile Güvenlikten Sorumlu Yüksek Temsilci Josep Borrell’e bir mektup yazarak talebini dile getirdi.

‘ÖNERİYE TAM DESTEK VERİYORUZ’

Buna göre, üç bakan, ortak mektupta, Borrell’in İsrail ile dayanışma içinde, Hamas liderlerine karşı özel bir yaptırım rejimi oluşturma önerisini desteklediklerini söyledi.

İtalyan Bakan Antonio Tajani, Alman mevkidaşı Annalena Baerbock ve Fransız Bakan Catherine Colonna, ‘AB’nin Hamas üyelerini, bağlantılı grupları ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini destekleyenleri hedef almasına izin verecek öneriye tam destek verdiklerini’ belirtti. Reuters ajansı da mektupta, AB’nin ‘terörist Hamas örgütü ve destekçilerine karşı gerekli tüm tedbirleri almasının önemli olduğunun’ yazıldığını duyurdu.

NASIL UYGULANACAĞI İLERLEYEN AŞAMALARDA BELİRLENECEK

ab halihazırda Hamas’ı ‘terör örgütü’ olarak tanımlıyor, dolayısıyla birlik içinde örgüte ait olduğu belirlenen fonların ve varlıkların dondurulması mevcut koşullarda da mümkün. Yeni bir yaptırım rejimi kabul edilirse ne şekilde uygulanacağı ilerleyen aşamalarda belirlenecek.

Bugünkü AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde, Josep Borrell yönetimindeki Avrupa Dış İlişkiler Servisi tarafından geçen hafta bir belge hazırlanmıştı. belgede, Dışişleri Bakanları’nın değerlendirmesi istenen seçenekler sıralanıyor, AB’nin Hamas ve finansmanı üzerindeki yaptırımları sertleştirmeyi ele alması gerektiği belirtiliyordu.

Ayrıca, Batı Şeria’da şiddetten sorumlu İsrailli yerleşimcileri hedef alacak yaptırımlardan, olası vize yasaklarından da söz ediliyordu.

BORRELL: AYNI TAKTİKLERİ GÜNEYDE KULLANMAYIN DEDİK AMA…

Josep Borrell, bugünkü Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada da Gazze’deki durumu görüşeceklerini söyledi.

Borrell, “Sivil kayıpların, masum sivil kayıpların sayısı artmaya devam ediyor’’ diyerek ‘insani durumu daha az korkunç hale getirebilmek için’’ üye ülkelerin ateşkes ya da çatışmalara bir dizi ara verilmesi talebi üzerinde anlaşması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden Gazze’de ateşkes çağrısı kararı çıkmamasının ‘üzücü’’ olduğunu söyleyen Borrell, “Bu esnada bombardıman olağanüstü bir yoğunlukla devam ediyor. G7 toplantılarında ve diğer toplantılarda İsrail’in Gazze’nin kuzeyinde kullandığı taktiklerin aynısını güneyde de kullanmaması gerektiğini söylüyorduk. Ama durum aynı, hatta belki daha kötü’’ dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir