ABD raporları piyasaları etkiliyor: İş gücü verileri piyasalarda belirleyici olabilir

FED’in faiz artırım beklentileri şu an düşük seviyede bulunsa da, güçlü bir istihdam raporu, söz konusu beklentileri değiştirebilir.

Öte yandan güçlü bir iş piyasasının zayıf bir borsa için risk oluşturabileceği endişeleri de var.

Çalışma Bakanlığı, bu haftanın başlarında Ağustos ayında iş ilanlarının beklenmedik bir şekilde arttığını açıkladı ve bu, iş piyasasının hala dirençli olduğu sinyalini verdi. FED yetkilileri, işgücü piyasasındaki bu sıkılığı yakından izliyorlar. CNBC’den Jeff Cok’un analizine göre hisse senetleri, bu haberin ardından Salı günü düşüş yaşadı ve Cuma günkü istihdam raporunun güçlü çıkması durumunda daha fazla düşüş yaşanabileceği endişelerini artırdı. Diğer yandan hazine getirileri 16 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı, bu da FED’in faiz artırma endişesini yansıtıyor olabilir.

Ekonomist Jonathan Pingle, “Eğer güçlü veriler gelirse, FED, Kasım ayındaki faiz artışını rahatlıkla masaya koyabilir” dedi.

Şu an için piyasalar, Kasım ayında faiz artırımının olasılığını düşük görüyor.

Goldman Sachs ve Citigroup gibi bazı kurumlar, güçlü bir işgücü raporu bekliyorlar ve bunlar faiz artırım beklentilerini etkileyebilir.

İşsizlik başvurularındaki düşüş eğilimi, işverenlerin istihdamı azaltmaktan kaçındığına işaret ediyor. Ancak, işçi ücretleri ve işgücüne katılım gibi diğer veriler de yakından izlenme sürecek.

6 Ekim 2023 tarihli Cuma günkü istihdam raporu, hem Wall Street’i hem de FED’in faiz politikalarını etkileyebilir ve piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir