Çabuk yorulma ve halsizlik varsa dikkat! Kardiyoloji Uzmanından uyarı geldi!

Kalp rahatsızlıklarının erken teşhisi üzerine konuşan Kardiyoloji Uzmanı Doktor Hüseyin Akçalı, “Kalp kapak hastalıkları, halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı, ayaklarda şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Baş dönmesi ve baygınlık da bu hastalığın işaretleri arasında yer alabilir” dedi.

DÜZENLİ TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE ÖLÜME YOL AÇIYOR!

Dicle Memorial Hastanesi’nde görev yapan Uzman Doktor Hüseyin Akçalı, özellikle ileri yaş gruplarında sıkça görülen kalp kapak hastalıklarına dikkat çekiyor. Bu hastalığın düzenli tedavi edilmediğinde ölüme yol açabileceğini vurgulayan Akçalı, geçirilmiş kalp krizinin ardından özellikle kalp kapak hastalığının ortaya çıkabileceğine işaret ediyor.

KALP KAPAKÇIĞI HASTALIK BELİRTİLERİ

Dr. Akçalı, vücutta kan akışını sağlayan ve kanın yönünü belirleyen 4 adet kalp kapağı bulunduğunu belirterek, “Kalp kapak hastalıkları, yaşa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi geçirilmiş enfeksiyon, konjenital faktörler veya travma sonucu da gelişebilir. Kalp kapak hastalığının belirtileri arasında halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı, ayaklarda şişkinlik, baş dönmesi ve baygınlık bulunmaktadır” dedi.

KALP KAPAKÇIĞI HASTALARI TAKİBE ALINMALI!              

Kalp kapak hastalarının düzenli takip edilmesinin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Akçalı, hastalığın türüne ve derecesine bağlı olarak aylık veya yıllık periyodik takiplerin önerildiğini belirtti. Özellikle ileri yaşlarda daha sık rastlanan bu hastalığın genetik faktörlere de bağlı olarak ortaya çıkabileceğini ifade etti.

HAYATİ RİSK TAŞIYOR!

Doktor Akçalı, kalp kapak hastalıklarının hayati risk taşıdığını, ilerlemiş durumdaki hastalıkların ölüm riskini içerdiğini vurgulayarak, düzenli takip ve tedavinin önemine dikkat çekti. Hasta bireylerin önerilen periyodik kontrolleri aksatmamaları ve hekimleri tarafından belirlenen takip programına uymalarının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, ileri seviyedeki kalp kapak hastalarının aşırı efor gerektiren sporlardan uzak durmaları konusunda uyarılarda bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*