Putin, ABD başkanlık yarışında hangi adayı desteklediğini söyledi

Uluslararası kamuoyu 5 Kasım’da ABD’de yapılacak başkanlık seçimlerinin atmosferine girerken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hangi adayı tercih edeceğini söyleyerek gündem oldu…

Ukrayna ile iki yıldır savaşın içinde olan Rusya’nın lideri, seçimi Donald Trump yerine Joe Biden’ın kazanmasını tercih edeceğini söyledi.

Putin, Joe Biden’ın Rusya için Donald Trump’tan daha iyi bir ABD başkanı olacağını belirtti ve mevkidaşının yaşı ve rol için keskinliği konusundaki endişelerin ise yersiz olduğunu dile getirdi.

Putin’in Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamalar, Beyaz Saray’ın Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım gönderme çabaları nedeniyle Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki gerilim artarken bu yılki başkanlık seçimlerine dair ilk açıklaması oldu.

“BIDEN ÖNGÖRÜLEBİLİR BİR POLİTİKACI”

Bir devlet televizyonuna verdiği röportajda Biden ve Trump arasında seçim yapması istenen Putin, ABD liderinin “daha deneyimli, öngörülebilir, eski tarz bir politikacı” olduğunu söyledi ve Rusya’nın “Amerikan halkının güvenini kazanan herhangi bir ABD lideriyle çalışacağını” sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı’nın yorumları, Biden’ın Kongre’deki Cumhuriyetçileri Trump’a karşı çıkmaya ve Ukrayna’ya daha fazla fon sağlanmasını desteklemeye çağırırken Trump’ı “bir Rus diktatörüne boyun eğmekle” suçlamasından bir gün sonra geldi.

“BIDEN’IN YAŞININ ETKİSİ YOK”

Trump’ın 2017’den 2021’e kadar süren başkanlığı Putin’e fazla sempati duyduğu suçlamalarıyla gündeme gelmişti. ABD istihbaratı, Rusya’nın Trump’ın Hillary Clinton’ı yenmesine yardımcı olmak için 2016 Beyaz Saray yarışına müdahale ettiğini öne sürerek bu konuda soruşturma başlatmıştı.

Putin Çarşamba günü yaptığı açıklamada Biden’ın yaşı ve akli melekeleriyle ilgili endişelerin ABD seçim kampanyasının “giderek daha da hırçınlaşmasının” bir parçası olduğunu öne sürdü ve mevkidaşının göreve uygun olmadığına dair hiçbir kanıt görmediğini söyledi.

Biden’ı tercih edeceğini açıklasa da Putin, Trump’ın geçen hafta NATO hakkındaki sözlerini desteklediğini dile getirdi. Putin, “Onun bakış açısından muhtemelen bir mantık vardır. Trump her zaman sistematiği olmayan bir siyasetçi olarak görüldü. ABD’nin müttefikleriyle nasıl ilişki kurması gerektiğine dair bir görüşü var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir