S&P’nin vereceği not pazartesi borsayı nasıl etkiler?

Piyasa uzmanları, “S&P Görünümü durağana, notu da B’ye çekerse borsa pazartesi uçar” yorumunu yaptı.

Piyasalar gözünü kredi derecelendirme şirketi S&P’nin bugün açıklayacağı kredi notuna çevirdi.

Haftanın son işlem gününün iki konu başlığı etrafında şekillenecek. Bu noktada içeride kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne dair güncelleme yapması bekleniyor.

Mevcut durumda S&P’nin Türkiye’ye verdiği kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe altı olan B seviyesinde, görünümü ise negatifte bulunuyor. Piyasa beklentisine bakıldığında notta bir değişiklik beklenmediğini görünümde ise yukarı yönlü revizyon ihtimali üzerinde duruluyor.

TL: Gerek ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü eğilimin belirginleşmesi gerekse zayıf küresel risk iştahının yatırımcıların dolar tercihini ön plana çıkarması ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin baskı altında kaldığını görüyoruz.

Bu kapsamda USD/TL kuru 27,40 seviyesinin üzerini test etmeye başladı. Haftanın son işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimleri ortalamasından anlamlı bir ayrışma görmeyi beklemiyoruz.

Ancak kapanışın ardından S&P’den gelecek açıklamaların ve görünümde yapılabilecek olası bir revizyonun TL’ye kısmen de olsa destek verebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

 
Borsa İstanbul: BIST-100 endeksi hafta içinde bir önceki zirve seviye olan 8400 puanı aşmaya çalışsa da yeterli momentumu kazanamayınca bu çabalarından sonuç alamadı.

Fakat endeks Mayıs ayından bu yana süren yukarı yönlü trendine bağlı. Ünlü&Co yorumunda, “8400 hâlâ en önemli hedef ve direnç olarak kalmaya devam ederken söz konusu seviyenin aşılmasının daha güçlü bir momentum oluşmasına katkı sağlayabileceğine yönelik görüşümüzü koruyoruz. Aşağıda ise 8200 ve bu seviyenin kırılması halinde ana trend desteği olan 8000 puanı takip edeceğiz” dedi.

S&P Global’in Türkiye’nin kredi notunda değişikliğe gitmesi beklenmezken, kredi görünümünde yukarı yönlü revizyon bekleniyor.

14 ekonomist ile düzenlenen ankete göre, S&P Global’in planlanmış değerlendirmesinde Türkiye’nin “negatif” olan görünümü “durağan”a revize etmesi, “B” olan kredi notunu ise sabit tutması bekleniyor.

YÜKSELTME BEKLENTİSİ

Ankete katılım sağlayan 14 ekonomistin 11’i görünümün “negatif”ten “durağan”a yükseltileceğini öngörürken, 14 ekonomistin tamamı “B” olan kredi notunda değişiklik beklemiyor.

Katılımcılardan biri görünümde değişiklik beklemezken, 2’si ise S&P Global’in Türkiye’nin “negatif” olan görünümünü “pozitif”e yükseleceğini öngördü.

S&P Global, en son 31 Mart 2023 tarihinde “durağan” olan görünümü “negatif”e indirirken, “B” olan kredi notunu korumuştu.

S&P Global’in 2023 takviminde 29 Eylül 2023 Cuma günü Türkiye ile ilgili bir değerlendirmesi bulunuyor. S&P Global, takvimde yer alan günlerde bir değerlendirme raporu açıklamayabiliyor. Raporun açıklanması durumunda, değerlendirmenin bugün TSİ 23.00’ten sonra gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir