TGC: Gazeteci tutuklayarak gerçeği karartmaya çalışmaktan vazgeçilmelidir

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), ‘dezenformasyon yasası’nın bağımsız medyayı ve gazetecileri hizaya getirmenin bir aracı olduğunu belirterek, “Gazeteci tutuklayarak gerçeği karartmaya çalışmaktan vazgeçilmelidir” çağrısında bulundu. 

T24 yazarı Tolga Şardan, Halk TV muhabiri Dinçer Gökçe, Kısa Dalga’dan Cengiz Erdinç, Bianet’ten Evrim Kepenek ve BirGün gazetesine ‘dezenformasyon’ yasası gerekçesiyle yapılan soruşturmalara ilişkin tepkiler sürüyor. Basın örgütleri ve temsilcileri, daha yürürlüğe konmadan tepki gösterdikleri yasadan dönülmesi çağrısında bulunuyor.

 TGC, soruşturma, gözaltı ve tutuklamaların ifade özgürlüğü açısından kan kaybı olduğunu belirterek şu açıklamayı kaydetti: 

“Son bir haftada yedi gazeteciye yönelik soruşturma, gözaltı ve tutuklamanın insan hakkı, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü hakkı ihlali olduğuna dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak 2022 yılında Dezenformasyon Yasası çıkmadan kamuoyunda ve TBMM’de komisyonlarda dile getirdiğimiz ‘Bu yasa çıkarsa kötüye kullanılacak ve gazetecilik yapılamaz hale gelecek’ yönündeki tüm itirazlarımız gerçek oldu.

Suçluların yargılanmasında yaşanan sorunlar Türkiye gündemini sarsarken, suçlularla ilgili haber yapan gazeteciler soruşturma, gözaltı ve tutuklamayla baskı altına alınmaya çalışılıyor.

Son bir haftada siyasetteki ve yargıdaki yolsuzlukları dile getiren yedi gazeteciye yönelik soruşturma, gözaltı ve tutuklama basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından ağır bir kan kaybı anlamına geliyor.

Maalesef T24 yazarı Tolga Şardan tutuklandı. Halk TV muhabiri Dinçer Gökçe, Kısa Dalga internet sitesinden Cengiz Erdinç gözaltına alındı. Birgün Gazetesi’nden İsmail Arı, Uğur Şahin, Uğur Koç ile Bianet İnternet Sitesi’nden Evrim Kepenek hakkında soruşturma başlatıldı. Dinçer Gökçe ve Cengiz Erdinç adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Geldiğimiz nokta insan hakkı, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ihlalleri açısından içler acısıdır. Bir kez daha tekrarlıyoruz ki:

 • Dezenformasyon Yasası’nın gerçeğin halka ulaşmasını engelleyen bir yasa olarak uygulanmasından vazgeçilmelidir.
  Bu yasa bağımsız medyayı ve gazetecileri hizaya getirmenin bir aracı olarak görülmemelidir.
  Kaçma ve delil karartma ihtimali olmayan gazetecileri tutuklayarak yargısız infaz yapılmamalıdır.
  Gazetecileri soruşturma, gözaltı ve tutuklamalarla baskı altına alıp gerçeği karartmaktan vazgeçilmelidir.
  Kamu yararı aleyhine olan ihlallerin haberleştirilerek yurttaşa ulaşması engellenmemelidir.
  Evrensel gazetecilik ilkeleriyle yurttaşlarımıza gerçeğin ulaşmasını sağlayan ve baskı altına alınmaya çalışılan tüm meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Tolga Şardan savcılık ifadesinde, “Sadece halkı bilgilendirmek için gazetecilik yaptım” dedi; avukatı yazının ihbar niteliğinde sayılması gerektiğini söyledi

MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı sonrası hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 1 Kasım’da tutuklanan T24 yazarı Tolga Şardan, savcılığa verdiği ifadede, “Sayın Uçar’ın dilekçesinin ardından HSK’ya yine Anadolu’nun değişik köşelerinde görev yapan yargı mensupları tarafından ihbarlar yapılmaktadır. Ve HSK tarafından görevlendirilen müfettişler söz konusu iddialar çerçevesinde aralarında üst düzey yargı mensupları da olmak üzere birçok kişinin bilgi sahibi konumunda ifadelerini almışlardır. Görüleceği üzere devletin en saygın kurumlarından olan MİT Başkanlığı da söz konusu iddialar çerçevesinde bilhassa Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen talimat sonrasında, adı geçen yargı mensupları üzerinde de detaylı araştırma yapmıştır. Dolayısıyla kulislerden elde ettiğim bilgileri söz konusu yazıda kaleme alırken tarafıma yönelttiğiniz TCK 217/A maddesi hükümlerine aykırı herhangi bir girişimim olmamıştır” diye belirtti.

Suçlamayı kabul etmeyen Şardan, “Ben 35 yıldır gazetecilik yapmaktayım. 35 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin yargı ve güvenlik bürokrasisini yakından takip eden bir gazeteci olarak hangi konuların suç teşkil edeceğini, hangi konuların suç teşkil etmeyeceğini bilecek tecrübeye sahibim. Bana bildirmiş olduğunuz suç iddiasıyla ilgili olarak atılı suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Altını çizerek söylüyorum sadece halkı bilgilendirmek çerçevesinde gazetecilik yaptım” dedi. Şardan’ın avukatı ise, “Müvekkilin yazısının ihbar niteliği sayılıp soruşturmayı açan savcılıkça araştırılması gerekirdi” dedi.

“Katalog suç” diyen mahkeme, “kaçma şüphesi” ile “beklenen ceza ve güvenlik önlemi” gerekçesi sundu!

Kararında TCK 217/A’nın katalog suçlardan olduğunu yazan İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklamaya gerekçe olarak, “işlendiği iddia edilen suçun önemli ve ciddi sayılan katalog suçlardan olması nedeniyle tutuklama nedenin ‘kanun gereğince’ var sayıldığı, kaçma şüphesi ile delilleri yok etme, gizleme, tanık ve mağdurlar üzerinde baskı oluşturma şüphesinin bulunduğunu” öne sürdü. Mahkemenin tutuklamaya sunduğu gerekçelerden biri de “beklenen ceza veya güvenlik önlemi” oldu. Tutuklanan Şardan, Sincan Cezaevine gönderildi.

Mahkemenin kararında “katalog suçlardan” diye yazdığı ve bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören TCK 217/A suçu, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 100. maddesinde sıralanan ve kanun gereğince tutuklama kararı verilen katalog suçlar arasında yer almıyor.

DOĞAN AKIN YAZDI – Tolga’yla birlikte bütün hayal kırıklıklarının en güzelini yaşıyoruz!

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI – Tolga Şardan’ın tutuklanması ve hakikatler: Yargı bir sopa mıdır?


TIKLAYIN – Tolga Şardan savcılık ifadesinde, “Sadece halkı bilgilendirmek için gazetecilik yaptım” dedi; avukatı yazının ihbar niteliğinde sayılması gerektiğini söyledi

TIKLAYIN – T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu: Tolga Şardan her iktidar döneminde gazetecilik yaptı, yargılandığı bütün davalardan aklandı, gene öyle olacak

TIKLAYIN – Basın meslek örgütleri T24 Ankara ofisi önünde toplandı: Bu gözdağını kabul etmiyoruz; Tolga Şardan çıkacak, yazmaya devam edecek!

TIKLAYIN – Basın örgütlerinden Tolga Şardan’a destek için T24’ün İstanbul ofisine dayanışma ziyareti

TIKLAYIN – T24 yazarı Tolga Şardan’ın gözaltına alınmasına sosyal medyada tepki: Gözaltılar, baskılar gazetecileri susturamaz!

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan gazeteci Tolga Şardan’ın gözaltına alınmasına tepki: Bu karardan derhal dönülmelidir!

TIKLAYIN – Dezenformasyon Merkezi, yazısından 43 saat, tutuklanmasından ise 10 dakika sonra Tolga Şardan açıklaması yaptı: MİT’in iddia edildiği gibi bir raporu söz konusu değil

TIKLAYIN – Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, Şardan’ın hakim sorgusunda savunma yaptı

TIKLAYIN – Ankara Barosu’ndan Tolga Şardan açıklaması: İhbarımızdır! İddiaları soruşturmak üzere Cumhuriyet Savcılarını derhal göreve çağırıyoruz

TIKLAYIN – Dezenformasyon Merkezi, yazısından 43 saat, tutuklanmasından ise 10 dakika sonra Tolga Şardan açıklaması yaptı: MİT’in iddia edildiği gibi bir raporu söz konusu değil

TIKLAYIN – Avukatlar, gazeteciler ve milletvekilleri Ankara Adliyesi önünde T24 yazarı Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi: “Yüreğini, kalemini ortaya koyan gazetecilerle beraber olmaya devam edeceğiz”

TIKLAYIN – “Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapıyoruz o kadar” diyen basın örgütlerinden çağrı: T24 Ankara ofisinde buluşuyoruz

TIKLAYIN – T24 yazarı Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki yağdı | “Şardan, gazeteciliğin yüz akıdır!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir