Türk markası Layki Özbekistan’da üretim planlıyor

Dernek delegeleri ile “Etkili ve Sürdürülebilir Proje Danışmanı” (ESPD) firmasının delegeleri arasında yapılan toplantıda, ülkelerin deri ve ayakkabı sektörüne yönelik kalifiye personelin eğitimi ve yeniden yetiştirilmesi, projelerin oluşturulması ve yönetimi, sektördeki yeniliklerin tanıtılması konuları ele alındı. Yatırım programları ve dış pazar analizleri dikkate alındı.

ESPD deri ve ayakkabı sektöründeki projelerin merkezileştirilmesi ve uygulanmasına yönelik hizmet vermektedir. Şirket 15 yıldır AB ve BM hibe programlarını yönetiyor. Yeni ve mevcut işletmelerde yönetici ve yöneticilerin, teknoloji uzmanı ve mühendislerin niteliklerini geliştirmek ve yönetim becerilerini geliştirmek amacıyla eğitim programları yürütmektedir.

Toplantıda Özbekistan’ın deri ve ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren işletmelere personel yetiştirilmesi konusu detaylı olarak ele alındı. Özbek işletmelerine dış pazarların izlenmesi konusunda eğitimler düzenlenmesi konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantının ardından Uzcharmsanoat derneği ile ESPD arasında iş birliği kurulmasına ilişkin mutabakat anlaşması imzalandı.

Türk markası Layki ile yapılan toplantıda taraflar, Özbek işletmeleriyle iş birliği içinde ayakkabı ürünlerinin üretimini kendi markaları altında organize etme konusunu görüştü.

Türk firma, ayakkabı üretimi için gerekli taban ve yapıştırıcıları da ülkemizde üretmeyi hedefliyor. Marka temsilcileri ile girişimcilerimiz arasında gerçekleşen diyalogda projenin organizasyonel ve pratik yönleri tartışıldı.

Markanın koleksiyon oluşturma tecrübesini inceleyerek, işletmelerin marka ihtiyaçlarına göre teknolojik güncellenmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Toplantının ardından Layki yönetimi, mart ayında Özbekistan’a gelerek partner firmalarla anlaşma imzalayacaklarını duyurdu.

Türk ayakkabı tabanı üreticisi El Taban, San+One iş birliğiyle yeni bir projeye başlıyor. İki şirketin toplantısında bu projenin hayata geçirilmesine ilişkin koşullar görüşüldü. Türk şirketinin başkanı, uzun yıllardır Özbek işletmeleriyle iş birliği yaptığını söyledi. Özbekistan’da işletme açılmasının öncelikle Orta Asya ve Rusya pazarına engelsiz giriş fırsatı yaratacağını söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir