‘Yoga Tarikatı Lideri’ Onlarca Kadına Cinsel İstismar ve İnsan Kaçakçılığı Suçundan Yakalandı

İsveç’li tanınmış yoga ustası Gregorian Bivolaru, artık ‘yoga tarikatı lideri’ diye anılıyor. Fransa’da yetkililer tarafından tutuklananan tarikat lideri,  26 kadını kaçırmak ve cinsel saldırıda bulunmakla suçlanıyor. Mağdur kadınlar, kendilerini hem cinsel hem de örgüt üyesi olarak kullanan Bivolaru’nun yakalanmasıyla birlikte özgür kaldılar. Hikayenin, ülkemizde ‘kedicik’ adını verdiği yüzlerce kadını mağdur eden Adnan Oktar örgütüne benzerliği ise şaşkına çevirdi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2023/dunya/y…

Fransa’da, Gürcistan kökenli İsveç vatandaşı 71 yaşındaki “yoga gurusu” Gregorian Bivolaru’nun liderliğini yaptığı bir tarikata yönelik operasyon düzenlendi.

Kendi rızası olmadan tarikatta tutulan 26 kadın, bu operasyon sonucunda özgürlüklerine kavuştu. Yetkililer, bu tarikatın “mafya benzeri” bir yapıya sahip olduğunu ve liderinin Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde merkezler kurduğunu belirtti.

Operasyon sırasında Mutlak Ruhsal Bütünleşme Hareketi (MISA) adlı grup üyesi 41 kişi gözaltına alındı. Grubun insan kaçakçılığı ve tecavüz suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Paris ve Güney Fransa’da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda, örgütün kilit üyeleri de gözaltına alındı. Bivolaru’nun Paris yakınlarındaki IvrysurSeine’deki bir evde yakalandığı açıklandı.

Operasyon için yaklaşık 175 polis memuru görevlendirildi. Operasyon sırasında, kendi istekleri dışında tutulan 26 kadın serbest bırakıldı. Bir kaynak, kadınların hem mekan hem de hijyen açısından ‘içler acısı koşullarda’ tutulduklarını söyledi.

Soruşturma Fransa İnsan Hakları Ligi adlı bir insan hakları STK’sı tarafından başlatıldı. Bu STK, 12 eski MISA üyesinin ifadesini aldıktan sonra savcılıkla temasa geçti. Bivolaru liderliğindeki MISA’nın son yıllarda Romanya, İsveç ve Fransa’daki adli makamların hedefinde olduğu belirtildi.

Danışanlarının ve halkın güvenini kazanmış olan Bivolaru’nun liderliğindeki MISA’nın, tantrik yoga öğreterek kurbanları cinsel ilişkiyi kabul etmeye şartlandırdığı ortaya çıktı.

Birçok kişinin ‘tıpkı bir önder’ gibi gördüğü yoga tarikatı liderinin kadın takipçilerini ‘cinsel inisiyasyon’ için kişisel evine getirdiği ve kadınların grup lideriyle cinsel ilişkiye girmeyi ve ‘Fransa’da ve yurtdışında ücretli pornografik uygulamalara katılmayı’ kabul etmeye teşvik edildiği iddia ediliyor.

Adli bir kaynak, sözde yoga atölyelerinin maliyetinin kadın üyeler tarafından seks sohbetleri yoluyla, erkekler tarafından ise el işleriyle karşılandığını belirtti. Kaynak, atölye çalışmalarının ‘açıkça sadece baş şüphelinin arzularının tatminine adanmış’ olduğunu belirtti.

Bir Fransız yargı kaynağı, tarikatın ‘birkaç yüz’ üyesi olduğunu ancak kesin bir rakamın belirtilmediğini söyledi. Tutuklamalar, Paris savcıları tarafından Temmuz ayında tarikat hakkında adam kaçırma, tecavüz ve insan kaçakçılığı şüphesiyle başlatılan soruşturmanın ardından geldi.

Adam kaçırma suçlaması Fransız yasalarına göre 30 yıla kadar hapisle sonuçlanabiliyor.

MISA’nın resmi internet sitesinde Bükreş ve Viyana’da da merkezleri olduğu belirtildi. Ancak yetkililer, MISA’nın 2000’li yılların başında bazı önemli yoga derneklerinden çıkarıldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir